Wieliczka – Małopolska pełna magii


Jeśli nudzą nas wielkie nadmorskie kurorty i zatłoczone górskie szlaki warto pomyśleć o wypoczynku w miejscu gdzie można poznać trochę historii (jak np. w opisywanym już Radkowie), skorzystać z dobrodziejstw jakie oferuje uzdrowisko ale także aktywnie spędzić wolny czas. Właśnie to wszystko oferuje nam Wieliczka. Nawet krótki weekendowy wyjazd pozwoli na regenerację sił i powrót do formy. Ważne, że miasto posiada dobry dojazd, a baza noclegowa (zobacz na Meteor) spełni na pewno nasze oczekiwania. Wybór miejsc jest naprawdę duży i zadowoli nawet najbardziej wybrednych turystów.

Największą atrakcją Wieliczki jest oczywiście kopalnia soli. Jednak w mieście znajduje się też kilka zabytków, które warto obejrzeć. Jest to na przykład kościół św. Klemensa, Zamek Żupny (więcej na Wikipedii), czy Zespół Kościelno-Klasztorny Ojców Franciszkanów-Reformatów. Kopalnia soli jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obiektów turystycznych w Polsce. Jest najstarszą kopalnią w naszym kraju i jedną z najstarszych w całej Europie. Podziemne trasy turystyczne w kopalni, udostępnione turystom co roku przyciągają do miasta prawdziwe tłumy gości zarówno z kraju jak i z zagranicy. Labirynty korytarzy i podziemnych chodników to wielka atrakcja. Jedni przyjeżdżają zwiedzić ten światowej sławy zabytek a inni łączą zwiedzanie z pobytem w podziemnym sanatorium. Mikroklimat solnych komór sprawia, że poprawia się jakość oddychania i stanu zdrowia.

Po podziemnym świecie, turystów oprowadza aż 400 przewodników. W kilkunastu językach opowiadają o historii kopalni, a wiedzą o niej prawie wszystko. Historia ta sięga 6 tysięcy lat wstecz. Kopalnia soli to niezwykłe miejsce, pełne magii i tajemnic. Zjeżdżając w dół, nie trzeba zabierać ze sobą prowiantu na cały dzień. Głęboko pod ziemia działa wspaniała restauracja. Serwowane w niej dania to prawdziwa skarbnica smaku. Kopalnia soli w Wieliczce to centrum turystyczne, podziemne muzeum i wspaniałe uzdrowisko w jednym. Trudno gdziekolwiek więcej znaleźć takie połączenie. Wyjątkowy mikroklimat korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu. Chociaż pokłady soli już dawno wyczerpano Wieliczka działa pełną parą i jest miejscem, które na pewno warto odwiedzić. Każdy wyjedzie stąd zadowolony i zrelaksowany. Wieliczka stanowi ważne miejsce na mapie ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc w Polsce.

4 thoughts on “Wieliczka – Małopolska pełna magii

  1. Zespół Ojców Franciszkanów jest wyjątkowym miejscem, cichym i takim refleksyjnym, chętnie tam wracam od czasu do czasu

  2. Wieliczka ostatnimi czasy bardzo się rozwinęła, z pewnością liczba turystów co roku będzie większa.

  3. Na pewno tak sie nie stanie, Wieliczka a wiele swoich atutów, nie musi być gorsza od Krakowa dlatego, że jest mała i niekonkurencyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *