Warte zobaczenia muzea i zabytki w okolicach Radkowa


Kotlina Kłodzka to miejsce pełne atrakcji dla turystów. Oprócz piękna przyrody oko cieszą tu także liczne zabytki, pamiętające dawnych władców, ważne bitwy i znanych ludzi. Warto odwiedzić tu m.in. Kłodzko, Kudowę Zdrój oraz Radków. To ostatnie miejsce nadaje się idealne na pierwszy wypad w te strony. W mieście zobaczyć możemy piękne zabytki, m.in. ratusz, kościół oraz kamienice. Po zwiedzaniu możemy zatrzymać się na obiad w którejś z restauracji albo zostać na dłużej i wybrać jeden z wielu obiektów (Radków – noclegi), które oferują tu przytulne noclegi.

Radków przyciąga turystów także atrakcjami nad niewielkim zalewem, gdzie znajduje się plaża oraz przystań. Dużym atutem, oprócz wielu atrakcji i bazy noclegowej, jest także doskonałe położenie tej miejscowości – blisko stąd w Góry Stołowe. Na terenie Kotliny Kłodzkiej także znajdziemy wiele miejsc, gdzie powinniśmy się wybrać. Warto odwiedzić np. Kudowę-Zdrój, miasto które słynie z Kaplicy Czaszek. Jest to miejsce, będące grobowcem m.in. ofiar chorób zakaźnych i wojen śląskich. Jej ściany oraz sufit pokrywają setki ludzkich czaszek oraz kości. Dobrze jest także zobaczyć Dolnośląską Jerozolimę, czyli bazylikę w Wambierzycach. Jest to piękny obiekt barokowy, powstały na początku XVIII stulecia. Można się także wybrać do Żelazna, gdzie znajduje się zabytkowy, barokowy pałac. Obiekt powstał na koniec XVIII wieku, na miejscu wcześniejszego dworu. Obecnie działa tutaj hotel oraz restauracja.

Innym pięknym obiektem jest zamek w Międzylesiu. Powstał on w XIV stuleciu i od tego czasu wielokrotnie był przebudowywany. Po wojnie działał tutaj ośrodek wczasowy, jednak w latach 70. część obiektu strawił pożar. Od kilku lat w części zamku działa hotel, a druga część prawdopodobnie będzie również odnawiana przez właścicieli. W Dusznikach-Zdroju znajduje się natomiast Muzeum Papiernictwa (galeria – Duszniki), które zlokalizowane jest w XVII-wiecznym, zabytkowym młynie papierniczym. Jest to jeden z częściej odwiedzanych obiektów przez turystów w Kotlinie Kłodzkiej. W ostatnich latach chętnie odwiedzana jest także Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Można tutaj zwiedzić sztolnie oraz wybrać się do Muzeum Minerałów. Jak widać, Radków jest idealnym miejscem, by odwiedzić zarówno wszystkie najciekawsze miejsca w Kotlinie Kłodzkiej, jak i wybrać się na spacer w Góry Stołowe lub wypocząć nad wodami zalewu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *