Pomysły na piesze wycieczki po Beskidzie Niskim: Wysowa-Zdrój


Wysowa-Zdrój to malowniczo położone uzdrowisko, które słynie ze zróżnicowanych wód mineralnych, obecnie wydobywanych w 14 ujęciach. Miejscowość leży na terenie województwa małopolskiego, niedaleko słowackiej granicy, z dala od dużych ośrodków miejskich i głównych szos. Jest to miejsce ciche, spokojne oraz z bardzo czystym powietrzem. Nic dziwnego, że przybywają tutaj nie tylko kuracjusze, ale też turyści, którzy mają dosyć hałaśliwych kurortów. Mimo, że miejscowość jest cicha oraz leży na uboczu, to znajdziemy tutaj bez problemu wszystko to, czego będzie potrzebować turysta. Są tutaj dobre restauracje, gdzie zjemy smacznie i tanio, a także wiele obiektów oferujących pokoje [informacje pod hasłem: dostępne noclegi Wysowa-Zdrój]. To nie tylko sanatorium, ale także liczne hotele, ośrodki wczasowe, pensjonaty i prywatne kwatery.

Doskonałe położenie miejscowości pośród wzgórz Beskidu Niskiego [informacje pod hasłem: Beskid Niski] sprawia, że gdziekolwiek się zatrzymamy, to będziemy mieć blisko na górski szlak. Wysowa-Zdrój to miejsce, gdzie możemy doskonale wykorzystać nasze położenie i poznać Beskid Niski z każdej strony. Na początek można się udać prostą trasą, która wiedzie do Hańczowej. Trasę powinniśmy pokonać w około godzinę, po drodze przechodzimy przez Leśną Ścieżkę Edukacyjną. Jest to trasa łatwa, która nie wiedzie przez strome podejścia i przez to nadaje się dla każdego. Podobnie jest z trasą zieloną, prowadzącą do Doliny Łopacińskiego. Podobne, łatwe wycieczki można zaplanować przez Ropki do Hańczowej, niebieskim szlakiem albo na Kozie Żebro i dalej też do Hańczowej. Ta druga trasa jest już dłuższa, ale wiedzie cały czas przez las.

Oczywiście w górach bez problemu znajdziemy też trasy bardziej wymagające. Zawsze można się udać na Ostry Wierch albo na górę Jawor. Ciekawa jest również trasa na Lackową czy na Jaworzynę Konieczniańską. Nie są to może wysokie szczyty, ale po drodze teren jest bardzo zróżnicowany, a sama odległość powoduje, że na każdą z tych tras powinniśmy zarezerwować sobie cały dzień. Warto także wybrać się do Blechnarki, na Obicz czy Przełęcz Wysowską. Można też odbić w bok i zobaczyć Stebnicką Hutę na Słowacji. Niezależnie od wariantu, czekają nas długie godziny marszu przez piękne przyrodniczo rejony. Na szczęście w Wysowej są doskonale wyposażone sklepy, więc możemy kupić tyle prowiantu, że bez przeszkód będziemy później przez cały dzień wędrować, podziwiając piękne zakamarki Beskidu Niskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *